Nakon višegodišnjeg rasta, broj sklopljenih brakova u laganom padu

Najviše brakova lani sklopljeno u Zagrebačkoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji

U Hrvatskoj su u 2018. godini sklopljena 20.223 braka, prema podacima iz matica vjenčanih koje je ovih dana objavilo Ministarstvo uprave. U prošloj su godini tako sklopljena 562 braka manje u odnosu na godinu prije. Riječ je o prvom padu broja sklopljenih brakova unatrag nekoliko godina, mada je broj sklopljenih brakova još uvijek viši nego 2015. godine, kada ih je sklopljeno 19.700. U 2017. godine sklopljeno je 20.785 brakova, a 2016. godine 20.544.

Prema podacima Ministarstva uprave, 50,58 posto brakova sklopljeno je u vjerskom obredu, dok je 49,42 posto parova svoje „da“ izreklo pred matičarem. Najviše brakova, njih 3.760 sklopljeno je u gradu Zagrebu, slijedi Splitsko-dalmatinska županija s 2.383 sklopljena braka, treća je Zagrebačka županija (1.543 braka), dok je na četvrtom mjestu Osječko-baranjska županija (1.491 brak). Na petom je mjestu Primorsko-goranska županija, gdje je u bračnu luku prošle godine uplovilo 1.259 parova.

Stranci vole vjenčanja u Hrvatskoj

(Foto: Aleksandr Greckas, freeimages.com)

Istodobno, Hrvatska je strancima postala popularno mjesto za ženidbu. U 2018. godini čak 547 stranih parova odlučilo je svoje sudbonosno „da“ reći u Hrvatskoj, a najviše njih u jednoj od naših najromantičnijih destinacija – Dubrovniku i okolici. U Dubrovačko-neretvanskoj županiji Ministarstvo uprave je tako zabilježilo 209 brakova sklopljenih između dvoje stranih državljana, u Splitsko-dalmatinskoj županiji 151, a u Primorsko-goranskoj 45. Slijede još Zagreb, s 20 sklopljenih brakova stranaca i Zadarska županija koju je 18 stranih parova odabralo za mjesto uplovljavanja u bračnu luku.

Broj sklopljenih brakova stranaca ipak je nešto niži nego 2017. godine, kada ih se u Hrvatskoj oženilo 588, no ipak je i dalje znatno viši nego, primjerice, 2015. godine, kada ih je sklopljeno 393.

Smanjuje se broj novosklopljenih životnih partnerstava

Osim heteroseksualnih brakova, prema podacima Ministarstva, u Hrvatskoj je u 2018. godini registrirano i 55 novih životnih partnerstava. Najviše ih je, 35, sklopljeno u Zagrebu, a slijede Primorsko-goranska i Istarska županija, s po četiri partnerstva. Po dva su još sklopljena u Varaždinskoj, Splitsko-dalmatinskoj i Zadarskoj županiji.

Zanimljivo je da se broj životnih partnerstava sklopljenih zadnjih godina smanjuje – sa čak 108, koliko ih je sklopljeno 2015. godine (životno partnerstvo uvedeno je u drugoj polovini 2014. godine), broj novoregistriranih homoseksualnih zajednica pao je 2016. godine na 66, 2017. godine na 64, a u prošloj godini sklopljeno ih je svega 55. (župan.hr/Dalibor Dobrić)