Gaming inkubator PISMO: 'Suluda ideja' prerasta u pokretačku industriju Sisačko-moslavačke županije zbog kojeg im se doseljavaju i stručnjaci iz inozemstva

Inkubator za video igre PISMO u Novskoj omogućio je da Sisačko-moslavačku županiju danas bude centar gaming industrije u kojoj svoje radno mjesto danas traže i ljudi iz drugih krajeva zemlje, ali ih ima i izvan Hrvatske. Cijela županija usmjerila se je u tom pravcu, pa djeca već od vrtića uče engleski, a od ove godine srednjoškolci će moći pohađati smjer Tehničar za razvoj videoigara, jedini takav u Hrvatskoj. Ključnu ulogu u čitavom projektu ima tamošnja razvojna agencija SI-MO-RA, koja uspješno radi i na drugim EU projektima, a u suradnji sa županijom podupiru se mladi poljoprivrednici, za što je interes također izuzetno velik.

Gaming je trenutačno najvažnija industrija koja će se razvijati u Sisačko-moslavačkoj županiji, tvrdi direktor SI-MO-RA-e Mario Čelan, bez obzira, kaže, što je to do nedavno izgledalo prilično suludo.

- U Novskoj smo napravili najmoderniji gaming inkubator s idejom da gaming postane vodeća industrija Sisačko-moslavačke županije. Postavili smo si pet koraka i ostvarili ih. To su: Uvođenje besplatnih tečajeva engleskog jezika u vrtićima, Radionice izrade videoigara u osnovnim i srednjim školama SMŽ, Pokretanje start-upova kroz Poduzetnički inkubator PISMO, Uvođenje novog četverogodišnjeg programa - Tehničar za razvoj videoigara, nakon što je Ministarstvo znanosti i obrazovanja  odobrilo Tehničkoj školi Sisak izvođenje eksperimentalnog programa za stjecanje kvalifikacija Tehničar za razvoj videoigara u školskoj godini 2019./2020., te Potpore za pokretanje start-upova u području razvoja video igara (financijske potpore do 155.000 kuna: od HZZ-a 55 tisuća kuna, 35 tisuća kuna od Sisačko-moslavačke županije i čak 65 tisuća kuna od Grada Novske.) – kaže Čelan i dodaje da je cilj gaming podići na višu razinu i ozbiljnim pristupom i angažmanom držati korak s međunarodnom konkurencijom. U tom cilju osnovana je Hrvatska udruga izrađivača video igara.

Novi obrazovni program u sisačkoj Tehničkoj školi potpuno se razlikuje od dosadašnjih obrazovnih programa jer je naglasak na strukovnom dijelu kroz koji učenici dobivaju potrebna znanja i vještine kako bi bili konkurentniji na tržištu.

- PISMO inkubator danas privlači mlade programere video igara iz Zagreba i drugih dijelova zemlje. 17 je tvrtki već sad u PISMU, skoro da i nema slobodnog prostora. Možemo se pohvaliti da poznati zagrebački studio za razvoj video igara ima svoju poslovnicu u PISMO inkubatoru. Zaposlit će i dvije nove osobe, od kojih jedan stručnjak dolazi iz Belgije, zbog posla svojih snova odlučio se preseliti u Novsku- kaže Čelan.

U Novskoj se održava i besplatna šestomjesečna gaming edukacija koja je besplatna, pa polaznici dolaze iz svih dijelova Hrvatske. U suradnji s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, nezaposleni dobivaju naknadu i putne troškove. Prva grupa polaznika završila je edukaciju u ožujku te su neki odmah nakon završene edukacije odlučili otvoriti gaming tvrtku upravo u Novskoj u PISMO inkubatoru. Oni koji su to napravili dobili su vjetar u leđa - financijsku potporu za pokretanje start upova. 

- Druga grupa polaznika krenula je s edukacijom u travnju. Njih 40 svaki dan putuje u Novsku i uči kako napraviti svoju prvu video igru. Interes je sve veći, svakodnevno nas kontaktiraju ljudi iz svih dijelova Hrvatske…Čuli su za edukaciju i žele doći u Novsku. To je super. Novi krug edukacija počinje 11.11.2019. a prijave su otvorene - najavljuje Čelan.

No tamošnja razvojna agencija radi na nizu projekata, a prema službenim podacima 2015. i 2016. godine bili su među vodećim županijama po povučenom novcu iz EU. U te dvije godine povučeno je 117 milijuna kuna, a svake godine broj prijavljenih projekata raste.

- Svi projekti su nam važni i svakom pristupamo jednako ozbiljno. Velik i važan projekt sigurno je „Rekonstrukcija bolničkog kompleksa i uspostava dnevne bolnice u Općoj bolnici „Dr. Ivo Pedišić“ Sisak kroz infrastrukturna ulaganja i opremanje“ te „Rekonstrukcija bolničkog kompleksa i objedinjenog hitnog bolničkog prijema u Općoj bolnici „Dr. Ivo Pedišić“ Sisak kroz infrastrukturna ulaganja i opremanje“ kojim će se bitno povećati zdravstveni standard SMŽ. Također, vrlo nam je važan projekt PISMO. Projekt kojim ćemo Sisačko-moslavačku županiju pozicionirati u središte gaming industrije, a o njegovoj važnosti već sad govore brojne nagrade. Zatim projekt „Povećanje privlačnosti obrazovnog kapaciteta Parka prirode Lonjsko polje izgradnjom posjetiteljskog centra “Crna Roda” Osekovo… I mnogi drugi, svi su bitni i svi pridonose boljem životu u Sisačko-moslavačkoj županiji.

Odlukom župana Sisačko-moslavačke županije, a u suradnji s Razvojnom agencijom Simora, svim mladim poljoprivrednicima omogućena je prijava na natječaje iz Programa ruralnog razvoja bez početne naknade. Do sada su objavljena tri natječaja za mlade poljoprivrednike, na kojima se svaki put broj prijavljenih mladih poljoprivrednika povećavao. Na taj način, uz pomoć  Razvojne agencije SI-MO-RA za mlade poljoprivrednike povučeno je preko 15 milijuna kuna, a interes mladih za nove natječaje ne jenjava, što je pokazatelj da mnogi mladi vide budućnost u poljoprivredi te žele ostati na ruralnom području Sisačko-moslavačke županije. (L.K.)